Knyihár János fizioterapeuta: kulcsfontosságú a hatékony rehabilitáció ilyen terhelés mellett

Szakmai stábunk újabb tagját mutatjuk be, aki elsősorban a játékosok rehabilitációjáért felel klubunknál. Az 58 éves Knyihár János tavaly óta tevékenykedik napi szinten a BRSE csapatánál, de már évek óta kapcsolatban van az egyesülettel és számos játékos felépülésében közreműködött. Most a vele készített beszélgetésünket publikáljuk.

– Milyen pozícióban dolgozol az egyesületnél?

K.J.: Fizioterapeutaként dolgozok a Békéscsabai Röplabda Sportegyesületnél, mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha a lányok elszenvednek bármi féle sérülést, az én feladatom az, hogy minél jobban sikerüljön a rehabilitációjuk. A munkám során elengedhetetlen a magas szintű kommunikáció a szakmai stábbal és a csapat orvosával, hiszen egyeztetnünk kell az adott probléma megoldásáról és arról, hogy milyen fizikai munkát végezhet a játékos a sérülése után. Egyébként az alap szakmám nyomdász, így két fronton is jelen vagyok az egyesületnél. Szakmámból adódóan én segédkezek a BRSE kiadványainak elkészítésében is.

– Mióta vagy benne a szakmádba? Miért ezt választottad?

K.J.: 26 éve dolgozok a szakmámban. Gyógymasszőrként kezdtem karrierem és egy véletlen folyamán kerültem a Békéscsaba 1912 Előre csapatához. 2011-ben átkerültem a csabai kézis lányokhoz majd pedig a BRSE-hez. Ez idő alatt folyamatos képzéseken vettem részt, amelyek olyan szintre emelték a tudásomat, hogy a kiemelt egyesületeknél fontos feladatokat kaptam a sérülések ellátásában. Ezért most a fő irányvonal az akut sérülésellátás, melyet nagyon fontosnak tartok, a sportoló mielőbbi felépülésében. A legnagyobb öröm az, hogyha mielőbb vissza tudjuk adni a sportolót a teljes értékű munkába, hisz mindig ez a cél. A munkám során megtanultam, hogy rendkívül fontos a megelőzés, azaz a prevenció, mert ezáltal le tudjuk csökkenteni a sérülések számát és súlyosságát. Kiemelt figyelemmel kell kísérjem az alapozási időszakot, amikor a nyári pihenő után visszatérnek a játékosok és ismét bele kezdenek a fizikai munkának. A legveszélyesebb időszaknak tartom a bajnokság végét, mert ilyenkor a fáradtság miatt szenvedhetnek a játékosok súlyosabb sérüléseket.

– Mi a specialitásod? Milyen gépekkel dolgozol?

K.J.: Nincs kifejezetten specialitásom, hiszen többféle terápiát is alkalmazok, próbálom érthetően kifejteni ezeknek a lényegét!

A lézerterápia egy gyulladáscsökkentő hatású terápia. A lézerkezelés javítja a sejtekben az oxigénellátást és a vérkeringést. Ez a kezelés kiváló hatást fejt ki nehezen gyógyuló sebek, izom és ízületi sérülések kezelésében. Segít a baleseteket követően kialakult duzzanatok felszívódásában, így a balesetet szenvedett beteg igen hamar megszabadulhat a fájdalmától.

A mágnesterápia egy modern fizikoterápiás eszköz bizonyított hatásokkal a fájdalom és gyulladások ellen, valamint a gyógyulás gyorsításában. Ennek az eljárásnak az alapformája, a statikus mágneses mező, azaz az állandó mágnes alkalmazása. Ez egy fájdalommentes, kényelmes kezelési forma.

Az elektroterápia is hasonló az eddig említett kezelésekkel: legfőbb célja a fájdalomcsillapító, izomlazító és görcsoldó hatás. Ezt úgy kell elképzelni, hogy kis mennyiségű energiát viszünk a páciens szervezetébe, amit aztán a sejtek felhasználnak a saját tevékenységükben, így regenerálódnak.

De természetesen masszőrként manuális technikákat is alkalmazok, amelyeket azt hiszem nem kell részletesen kifejteni.

– Hazai és vendég mérkőzéseken milyen eszközök vannak nálad, van-e esetleg plusz feladatod a hazai mérkőzéseken?

K.J.: A csapat sűrű programja miatt, szinte minden nap adódik feladatom. A játékosok sokszor keresnek fel mérkőzés előtt 2 nappal is akár, hogy egy kicsit úgymond átgyúrjam az izomzatukat. Ugyan ez vonatkozik a meccsnapokra is, mindenki saját igénye szerint keres meg én pedig próbálom őket felkészíteni az akár 2 óráig is elhúzódó összecsapásokra. A masszázs mellett a kinesio tape-ket is én szoktam felhelyezni, amely az izmok regenerációját segítik elő, legutóbb Ksenija Ivanovic karján lehetett ilyen fajta „tapaszt” látni, kék színben. Nincs igazából különbség a hazai és vendég szereplések között, ugyanazon protokoll alapján látom el feladataimat.